Autorské čtení

Autor: Dagmar Sedláková <sedlakova.dasa@seznam.cz>, Téma: Další, Vydáno dne: 16. 06. 2013

Jan Sviták

Musí být čtení nuda a otrava?
Proč stále bojujeme s nechutí dětí číst a proč nechávají prezentace přečtených knih na poslední chvíli? Vždyť je dnes tolik hezkých knížek! Jen si z nich vybrat tu pravou a rázem se to protivné čtení může stát velkým zážitkem. Někdo si najde cestu ke knížkám velmi brzy, někdo postupně během základní školy, někdo snad v dospělosti. Ale i tak je to s příbývajícím věkem stále méně dětí, které čtou kvůli sobě a ne kvůli známce z čj.
Aby měli malí čtenáři představu, jak taková kniha vzniká, pozvali jsme na naši školu pana spisovatele Jana Svitáka. Vyprávěl nám o svých zkušenostech ze spisovatelské profese. Jak a proč začal psát a jak vypadá obyčejný den takového autora. Přečetl nám ukázku ze své knížky "Čertovo kopyto" a odpověděl na naše otázky. Povídal si s námi o rozdílu mezi knihou a zfilmovaným příběhem, o fantazii, kterou nám kniha rozvíjí, i o tom, že také neměl rád diktáty... Ale, jak sám praví, i na facebooku se občas nějaký ten pravopis hodí, pokud zrovna nesdělujete jen jj či nvm ...
Bylo to v letošním školním roce druhé autorské čtení (v únoru nás navštívil pan L. Müller) a podle zájmu o knížku "Čertovo kopyto" pan Sviták děti určitě zaujal. Třeba některé z nich vezme o prázdninách tužku a papír a pustí se do svých spisovatelských začátků.