Školní poradenské pracoviště

Etické dílny

Preventivní programy

Školní třída je …. Určitě by každý z nás dal rychle dohromady nějakou tu definici, vždyť je to jasné. Je asi jednoduché říci, co je to vlastně školní třída, ale mnohem těžší je si uvědomit, kolik radostí a starostí s sebou takový kolektiv přináší. Ať už v mateřské nebo základní škole, je to první velká skupina, do které děti přicházejí ze svého nejužšího prostředí, z různých sociálních i rodinných poměrů. Každé je úplně jiné a po svém si hledá místo pro svou osobnost. Děti také prožívají v běžném životě různé emoce, často si s nimi ale nevědí rady - ventilují je nesprávným způsobem (např. agresí), nebo je naopak potlačují, což se u nich může později projevit negativně, a to pak nepříznivě ovlivňuje vztahy v jejich vrstevnické skupině a také práce s nimi bývá obtížnější.
Hledání sebe sama ve školním kolektivu přináší i konflikty, které je potřeba urovnat a vysvětlit. Ne vždy je to jednoduché a efektivní. Vést děti k tomu, aby respektovaly ostatní spolužáky, dodržovaly daná pravidla a dávaly přednost pozitivnímu myšlení, je někdy nadlidský výkon. V letošním roce jsme se rozhodli pro zajímavou nabídku preventivních programů sdružení Hope4kids. V některých třídách naší školy probíhají od ledna programy primární prevence „Etické dílny“. Jejich cílem je podpořit kamarádské vztahy mezi dětmi, ukázat jim, jak mohou zvládnout různé emoce a těžké situace nejen ve škole, ale i doma tak, aby si vytvářely dobré vztahy i s rodiči a sourozenci. Během dílny využívá paní lektorka nejrůznější didaktické metody: zážitkové hry, dotazníky, hraní scének, video ukázky, názory vrstevníků a známých osobností... Celkem děti čekají tři setkání a už teď, po druhém z nich, můžeme říci, že to byla určitě dobrá volba.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 19. 03. 2018 | 1531 přečtení | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server