Další

Šesťáci v Toulcově dvoře

Víš, co kupuješ?

V nabídce programů Toulcova dvora se v únoru letošního roku objevil nový výukový program s názvem "Víš, co kupuješ?".
Děti dostávají kapesné, takže jim toto téma určitě mělo co říci. Myslím, že v dnešní době je velmi aktuální. Ve středu 11. 6. jsme společně s pátou třídou vyrazili vstříc novým informacím. Na páťáky čekalo táboření a na nás zkoumání obalů od různých výrobků nebo odhalení výroby jednoho "obyčejného" trička, které nacestuje opravdu spoustu km, než si ho u nás koupíme. Děti si vyzkoušely napodobit práci švadlen v manufaktuře na šití mikin v Bangladéši. Nestíhaly a moc jsme toho neušili. V místním biokrámku pak zjistily informace o některých produktech a dnes už vědí, jak jsou takové výrobky označeny.
Zajímavé bylo i povídání o tom, jak se pěstují a následně pak přepravují banány a kakaové boby. Dozvěděli jsme se, jak funguje organizace FAIRTRADE a jak poznáme fairtradové výrobky. Jejich koupí můžete podpořit pěstitele a řemeslníky v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.
Na závěr programu jsme dostali k přečtění text. Jeho obsah byl pro mnohé z nás překvapením. Nevěděli jsme, že naše mobilní telefony obsahují krvavé minerály. Ale teď už to víme a snad se některé děti alespoň zamyslí nad tím, zda opravdu potřebují nový mobil! Osmý, desátý, jedenáctý, ... (to jsou skutečné počty mobilů, které už některým šesťákům prošly rukama)
Článek o těžbě krvavých minerálů si můžete přečíst zde: http://zpravy.idnes.cz/deti-v-kongu-zakouseji-kvuli-vyrobe-mobilu-peklo-burcuje-dokumentarista
Program se nám líbil, i když byl pro některé děti hodně teoreticky zaměřený a uvítaly by i nějakou venkovní aktivitu.

[ Autor: Dagmar Sedláková | Vydáno dne 15. 06. 2013 | 1720 přečtení | Počet komentářů: 869 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]