Školní noviny číslo 34

Autor: Jindřich Domín <jdomin@volny.cz>, Téma: Školní noviny, Vydáno dne: 21. 01. 2005

Školní noviny z ledna 2005

Untitled Document
 

Základní informace

Adresa školy: Kounice 363, 289 15 Kounice
Telefon, fax: 321 695 873, 321 695 881
Právní forma: příspěvková organizace zřízená obcí
zskounice@volny.cz, WWW.kounice.cz
IZO: 102 374 996, IČO: 750 30 942, org.č. 206 09 01
Vzdělávací program: Základní škola
 

Jak asi vznikly názvy některých
pražských čtvrtí?
Hodina slohu v 5. třídě

Řepy
V době Karla IV. byla řepná pole vzácná a na místě, kde je teď pražská čtvrť Řepy, byla obrovská pole. V průměru ta pole měla asi 237 km2. Když Karel IV. prodával řepu do jiných zemí, tak hodně vydělával. Od té doby se této pražské čtvrti říká Řepy. (Michal Tůma)
Hostivař
Hostivař bývala vesnice u Prahy. Do ní se sjížděli kupci, sedláci a jiní lidé na hrnčířské trhy. Trhy nejvíc zajímaly místní selky a služky. Chtěly nakoupit nové nádobí. Vdova Pěkná se chystala vařit oběd, když vyndavala nádobí, lekla se a upustila ho. Odešla z domu koupit nové. Mezitím k ní přijeli hosté. Jako dary přivezli nové nádobí, ubrusy a vyšívané šátky. Když viděli tu pohromu, začli jednat. Uklidili, dali se do vaření. Když vdova Pěkná přišla domů, byla překvapená. Nechtěla věřit svým očím. Byla ráda, že měla vařeno a že se viděla s tou návštěvou. Příhoda vdovy Pěkné se po celém trhu rozkřikla. Od té doby vesnici říkali: Tam, kde hosti vaří. Časem si to zkrátili na Hostivař. (Katka Paterová)
Řeporyje
Před mnoha lety začala jedna rodina pěstovat na poli řepu. Na podzim ji sklidili, aby měla zvířata přes zimu co jíst. Aby ji lépe dostali ze země, vyrobili si speciální rýč. Nejúrodnější půda pro řepu byla u Prahy. Každým rokem se pole zvětšovala a úroda řepy byla také čím dál větší. Úrody bylo mnoho, tak ji prodávali. Rozkřiklo se to široko. Lidé z celého kraje sem začali jezdit kupovat řepu. Od těch dob se tam začalo říkat Řeporyje. (Zdeněk Houžvička)
Hrdlořezy
Před dávnými časy byla vesnička, která se jmenovala Hrdlořezy, protože tam vládl velice krutý král. Všem a všemu chtěl akorát panovat. Když mu někdo něco odmítl dát, tak s ním bylo zle. Zlý král ho nechal ihned popravit a ještě z toho měl hroznou radost. Lidi zlého krále neměli vůbec v lásce, a proto se se strážemi domluvili, že přesně o půlnoci krále zavraždí. Chtěli mít nového spravedlivého krále. Nakonec měli spravedlivého krále a byli hrozně rádi. (Bára Horalová)
Ďáblice
Kdysi dávno před 1 200 lety, za vlády Rudolfa II. byla hospoda, do které se sjížděli králové a císaři z různých zemí. Do království se vraceli dost veselí. Když tam jednou byla královna z Harbuksbachu, zjistili, že na půdě někdo dupe. Šli tam, ale nikdo tam nebyl. Druhý den se to opakovalo a třetí zas. Ale my víme, že to byla ďáblice. Jednoho dne přišel do vesnice chasník, který měl pro strach uděláno. Řekl: „Nasypte si na půdu hlínu a polijte jí vodou, to strašidlo, co tam máte, tam vydrží tři dny, pak tradá odejde.“ Ano, bylo to tak. Strašidlo odešlo, hlava hospody chasníkovi poděkovala a od té doby dali vesnici jméno po ďáblici – Ďáblice. (Ondra Tolman)
Připravila M.Moravcová, třídní učitelka
 


 

  Termíny prázdnin

Podzimní: středa 27.10.2004 a pátek 29.10.2004
Vánoční: od čtvrtka 23.12.2004 do neděle 2.1.2005
Pololetní: pátek 4.2.2005
Jarní : týden od 7.února 2005
Jarní na okrese Kolín: týden od 21.února 2005
Velikonoční: 24.3.a 25.3.2005
Hlavní: od pátku 1.7.2005
 

Školní kalendář

 (podrobnosti na WWW.Kounice.cz)
31.1. – pololetní vysvědčení (pondělí)
4.2. – pololetní prázdniny (pátek)
7.2. – začínají jarní prázdniny okresu Nymburk
21.2. – divadlo Gong, Praha –1.,3.,4.třída (pondělí)
26.2. – halové závody Č.Brod (sobota)
13.3. – výročí 15 let od požáru školy v zámku
19.3. – halové závody Č.Brod (sobota)
11.4. – třídní schůzky, pedag.rada (pondělí)
16.4. – školní ples (sobota)
18.4. – přijímací zkoušky na stř.školy (pondělí) – IX.třída
28.4. – ukázka dravců a sov
20.6. – pedagogická rada
30.6. – vysvědčení
16.7. – memoriál Petra Šimka
Další: otevřená škola, kroužky, knihovna, soutěže, divadlo, atletika, keramika, výlety, exkurze, fotografování, příprava školního vzdělávacího programu…
 

Zápis

V pátek 21.1.2005 přišlo do naší školy k zápisu 23 dětí. Ve třech, možná čtyřech případech budou rodiče žádat o odklad povinné školní docházky, takže v září přivítáme v I.třídě 19 až 20 prvňáčků. Na zápisu se podílely všechny učitelky prvního stupně naší školy.
J.Domín
 

Nový školní řád – vnitřní předpis ZŠ Kounice číslo 10-2005

1. Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců

Žáci mají právo
a) na vzdělávání a školské služby podle školského zákona,
b) na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání,
c) vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje,
d) na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání.
Stejná práva s výjimkou písmene a) mají také zákonní zástupci žáků.

Žáci jsou povinni
a) řádně docházet do školy nebo školského zařízení a řádně se vzdělávat,
b) dodržovat školní a vnitřní řád a předpisy a pokyny školy a školského zařízení k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni,
c) plnit pokyny pedagogických pracovníků škol a školských zařízení vydané v souladu s právními předpisy a školním nebo vnitřním řádem.

Zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků jsou povinni
a) zajistit, aby žák docházel řádně do školy nebo školského zařízení,
b) na vyzvání ředitele školy nebo školského zařízení se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte nebo žáka,
c) informovat školu a školské zařízení o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání,
d) dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do tří kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka,
e) oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle § 28 odst. 2 a 3 školského zákona – školní matrika (jméno žáka, jeho příjmení, rodné číslo, státní občanství, místo trvalého pobytu, údaje o předchozím vzdělávání, údaje o zdravotním postižení, jméno a příjmení zákonného zástupce, místo jeho trvalého pobytu, adresa pro doručování, telefonické spojení) a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte a žáka, a změny v těchto údajích.

Základní pravidla chování žáků ve škole a při školních akcích
a) slušně se chovat,
b) co nejlépe reprezentovat školu,
c) neužívat drogy a jiné návykové látky,
d) nepoškozovat majetek,
e) neopouštět školu bez vědomí učitele,
f) být ve škole 15 minut před začátkem vyučování,
g) chránit zdraví své i svých spolužáků,
h) nezdržovat se v učebnách bez dozoru před a po vyučování a o polední přestávce,
i) připravovat se na vyučování (pomůcky, domácí úkoly).

2. Provoz a vnitřní režim školy – viz vnitřní předpis číslo 2 – Provozní řád

3. Bezpečnost a ochrana zdraví žáků

a) pedagogičtí pracovníci jsou při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech povinni přihlížet k základním fyziologickým potřebám žáků a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů,
b) zaměstnanci školy zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví,
c) zástupce ředitele je povinen vést evidenci úrazů žáků, k nimž došlo při činnostech uvedených v odstavci b), vyhotovit a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím. Ministerstvo stanoví vyhláškou způsob evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, jimž se záznam o úrazu zasílá.

4. Zacházení s majetkem školy

a) žák má právo užívat zařízení školy, pomůcky a učebnice v souvislosti s výukou, ve školní družině, v době zájmových kroužků,
b) žák je povinen chránit a udržovat v pořádku všechny věci, které tvoří zařízení třídy, školy a také ty, které mu byly svěřeny v souvislosti s výukou,
c) za škodu na majetku školy, kterou žák způsobí úmyslně nebo z nedbalosti, bude vyžadována odpovídající náhrada,
d) o veškerý majetek třídy se stará služba určená třídním učitelem,
e) řády odborných učeben určují pravidla zacházení s majetkem v těchto učebnách.

5. Pravidla pro hodnocení žáků – viz vnitřní předpis číslo 22 – Klasifikační řád.
Mgr. Jindřich Domín, ředitel školy

Poznámka: vnitřní předpisy číslo 2 – Provozní řád a číslo 22 – Klasifikační řád budou zveřejněny v dalším vydání školních novin.