Masopust

Autor: Radka Doktorová <r.proksova@seznam.cz>, Téma: Akce, Zdroj: Vonrušková A., Skopová K.: České zvyky a obyčeje, Albatros,, Vydáno dne: 25. 01. 2008

Masopustní průvod - pátek 8. 2. 2008

Díky mojí chybě při organizaci kulturních akcí, se letošní masopustní průvod uskuteční na začátku postní doby v pátek 8. 2. Jsem si toho vědoma a moc se omlouvám všem, kteří respektují řád a běh křesťanského roku.

Organizační pokyny zde.

Trocha k masopustní tradici a zvykům
Stanovení masopustního období se odvíjí od Velikonoc. Datum Velikonoc je pohyblivé, stanovuje se podle prvního jarního úplňku. Tedy Velikonoce (Boží Hod velikonoční) připadají vždy na první neděli po prvním jarním úplňku (astronomické jaro - 21. 3.) Před Velikonoční dobou je doba postní. Půst začíní Popeleční středou a trvá 40 dní.

Masopust - doba radosti, veselí, zabijaček, bálů, tancovaček se tedy řadí do zimního období mezi dobou vánoční a postní. Masopustní veselí vrcholilo v posledních třech dnech masopustní nedělí, pondělím a úterkem, kterým se říkalo "ostatky". Přípravy na ně se konaly už od čtvrtka, kterému se říkalo "tučný", protože se v mnoha rodinách konala tradiční zabijačka.

Masopusní oslava začínala v Polabí o masopustní neděli. V některých obcích se pořádala dopoledne "dětská muzika". Na rychtu nebo na jiném statku se sešly děti, přinesly s sebou pohoštění (tradiční koblihy, buchty). Hospodyně navařila bílou kávu. Obyčejně při tom bývala i muzika, která odtud navečer přešla do hospody, kde někdy děti zůstávaly "na čumendě".

Vyvrcholením ostatků bylo masopustní úterý, kdy se pořádal průvod maškar obcí. Všechny žerty byly dovoleny. Průvod začínal u hospody a obcházel jedno stavení po druhém. Hospodář s hospodyní obyčejně průvod vyhlíželi před stavením a po promluvách mládenců a připití pivem dali do nastaveného talíře příspěvek na muziku. Něktrý z mládenců vzal hospodyni k tanci a ostatní se zatím vrhli do stavení. Pokud našli něco k snědku (uzené maso, pečeni, koblihy), vše zabavili.

V masopustním průvodu nesměl chybět medvěd, bába s dědkem v nůši, kůň, žirafa, smrtka a další maškary. Veselí bylo ukončeno o půlnoci za všeobecného žalu pochováním masopustu. Tím se stala basa, zabalená do prostěradla jako rubáše a kolem ní se konaly "pohřební obřady".

Popeleční středou začala postní doba. Doba vážná, doba příprav na Velikonoční období.