Čtvrtá třída v Podlipanském muzeu

Autor: Marie Koubková <marie.koubkova@email.cz>, Téma: Další, Vydáno dne: 16. 06. 2013

Bitva u Lipan
Zmizelé Českobrodsko

Protože se čtvrťáci učí o husitství, rozhodli jsme se navštívit Podlipanské muzeum v Českém Brodě, kde je stálá expozice o bitvě u Lipan. Děti se dozvěděly ještě více informací o této době, popovídaly si s Jiřím z Poděbrad, prohlédly si husitské zbraně a vyzkoušely vozovou hradbu.

Ve druhé části jsme si prohlédli výstavu Zmizelé Českobrodsko. Děti si prohlédly fotografie stavení z 18. a 19. století, zjistily z čeho se tenkrát stavělo, jaký je rozdíl mezi doškovou a šindelovou střechou a i to, jak vypadala škola ve Vykáni. Ve dvojicích vypracovaly pracovní listy.Nejlépe si vedly dvojice: Andrea Burianová s Lindou Matějkovou a Klára Dohányosová s Eliškou Němečkovou.

Cestou do muzea a zpět jsme si prohlédli několik památek Českého Brodu, např. sokolovnu architekta Jana Kouly, pomník Prokopa Velikého (Holého) od sochaře Karla Opatrného, kostel sv. Gotharda a kamennou zvonici. Nezapomněli jsme ani na Kouřimskou bránu a městské hradby.