Vzdělávání

Fyzika v VIII. třídě

Elektrický náboj

Na přelomu pololetí se dostáváme do kapitoly o elektromagnetických jevech. Žáci mají základní znalosti o problematice už ze 6. ročníku. Správné pochopení učiva se odvíjí od znalosti teorie částicové stavby látek. Celý vesmír, tedy i náš svět, je složen z elementárních částic.

Atomy prvků tvoří protony, neutrony a elektrony. Protony a elektrony mají schopnost se navzájem přitahovat, shodné částice, tedy proton s protonem či elektron s elektronem se odpuzují. Tuto schopnost silového působení nazýváme ELEKTRICKÝ NÁBOJ.

A nyní několik otázek: Proč nejsou atomy elektricky nabité částice? (Protony a elektrony mají stejně veliký el. náboj. Počet protonů a elektronů je v atomu shodný, dochází tak ke vzniku tzv. elektrické rovnováhy). Existují i další el. nabité částice? (Ano. Například porušením el. rovnováhy v atomu vzniká iont, částice téhož prvku, ale elektricky nabitá)

Právě bylo řečeno, že protony a elektrony mají stejně "veliký" elektrický náboj. To tedy znamená, že jde o vlastnost měřitelnou, tedy o fyzikální veličinu.

Velikost elektrického náboje lze měřit pomocí elektrometru. Základní jednotka elektrického náboje se nazývá coulomb (vyslov kulomb) a označujeme ji 1C. Její velikost je stanovena na 6. 10 na 18 elementárních elektrických nábojů, tedy 6 000 000 000 000 000 000 protonů nebo neutronů, jejihž elektrický náboj vnímáme jako základní, tedy elementární.


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 3 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Karel Havlíček | Vydáno dne 25. 01. 2008 | 3123 přečtení | Počet komentářů: 292 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server