Veřejnost

Školní rok 2016/2017 je za námi

Rekapitulace školního roku.

Školní rok je za námi a všech 223 žáků naší školy se během něj zúčastnilo spousty aktivit. Kromě průměrných 26 vyučovacích hodin týdně, školáci absolvovali i veliké množství různých školních akcí. Když jsem se je snažila jen pro zajímavost spočítat, zjistila jsem, že jich bylo více než 50. A to nezahrnuji víkendové závody atletického kroužku. Nenašla jsem žádnou třídu, které by se uvedené akce vyhnuly, užili si je opravdu všichni. Ve většině případů se škola snažila šetřit peněženky rodičů a na programy přispívala ze svého rozpočtu.

Žáci naší školy absolvovali mnoho exkurzí (chráněná dílna, Úřad práce v Nymburce, Záchranná stanice Huslík …), preventivních či naučných programů (Dospívání, Držíme spolu, Řešení konfliktů, Zdravá pětka, Je normální zdravit, Tonda Obal na cestách, Archeologie, Šplhavci, Migranti, pořad T. Kuneše Papua), besed (Animovaný film, Bohumil Hrabal, Knihovna Český Brod) a sportovních či naučných výletů (chemická praktika v laboratoři PedF UK Praha, lyžařský kurz, výlov rybníka Vrátkov, Toulcův Dvůr a Chvalská tvrz, ČOV Český Brod). Zhlédli mnoho divadelních a filmových představení (Divadlo Gong, Divadélko Hradec Králové, Divadlo Ponec, Kino CČM, KMD, kouzelnická vystoupení v ŠD). Společně jsme se účastnili spousty milých setkání (Noc s Andersenem pro oba stupně, Den stromů, Kounické Vánoce s vánoční hrou, Adventní setkání na schodech), pořádali jsme akce pro rodiče (besídky, opékání, povídání o vodním ptactvu při otevírání rybníka Cihelna), vyjeli jsme na dopravní hřiště, byli jsme úspěšní při zeměpisné olympiádě (J. Hora) a zkusili jsme matematickou Pythagoriádu a Pangeu. Za peníze ze sběru jsme adoptovali sovu pálenou, plavali jsme v čelákovickém bazénu, uklízeli Kounice a jejich okolí a absolvovali jsme bezpočet sportovních akcí (program o tenise, Olympijský den, Den v přírodě, atletické závody a florbalové turnaje, přebory školy ve skoku vysokém a šplhu).

Při všech těchto aktivitách jsem byla na většinu žáků naší školy pyšná. Často jsem od organizátorů výše zmíněných akcí slýchala, že „naše děti“ jsou aktivní, bezprostřední a ve většině případů dobře vychované – zkrátka, že jsou moc fajn. Proto bych chtěla poděkovat všem skvělým zaměstnancům školy, bez nich by totiž „chození do školy“ byla pro naše žáky pěkná nuda a děkuji i všem rodičům, kteří stále ještě mají zdravý a nezkreslený pohled na své děti a nebojí se dát najevo, že si práce učitelů váží. Možná budou moje slova znít velmi troufale, ale to, co na kounické základní škole máme, není běžným standardem. To, jak naše škola funguje, je zásluhou mých skvělých kolegů, bezvadných žáků, kteří to při prvním neúspěchu nevzdávají, a rodičů, kteří neumetají svým dětem cestičky a v naši školu věří. Jsem ráda, že u většiny rodičů našich žáků nepřevládá názor, že učitelé dělají všechno špatně a žáci tak trpí pod jejich krutou nadvládou.

Rok na pozici ředitelky základní školy byl pro mě obrovskou zkušeností. Společně s kolegyněmi jsme aktualizovaly ŠVP naší školy, založily jsme povinná metodická sdružení a předmětové komise a implementovaly jsme vyhlášku o inkluzi do provozu školy. Všichni jsme akceptovali „pamlskovou vyhlášku“ a upravili jsme prodej mléčných výrobků tak, aby vyhlášce odpovídal. Po dohodě s provozovatelem nápojového automatu jsme změnili sortiment nabízených nápojů.

Naši školu jsme se v průběhu roku snažili vylepšovat. Vynesli jsme ze sklepa několik tun (z inventáře již dlouho vyřazeného) materiálu, využili jsme sponzorských darů na umístění naukových bannerů na schody či na pořízení dalšího vybavení školy, za pomoci zřizovatele jsme vyměnili koberce v zázemí pro učitele a nově jsme vybavili PC učebnu. Společně s metodikem prevence jsme několikrát během 10 měsíců upravovali Minimální preventivní program školy a Školní preventivní strategii tak, aby byly oba dokumenty neustále aktuální a odpovídaly legislativním požadavkům. Zabezpečili jsme školu proti vniknutí cizích osob a pracovali jsme na obnovování školního zařízení (výměna lavic a židlí, nová interaktivní tabule v ŠD…). K tomu všemu jsme organizovali výše zmíněné akce, nezapomínali jsme na základní poslání školy a v hodinách jsme se snažili žákům vytvořit takové podmínky, které jim ulehčovaly získávání nových informací. V neposlední řadě začnou ve spolupráci se zřizovatelem v nejbližší době práce na sportovním hřišti v areálu školy a pan školník pomohl vybudovat nové záhonky pro výuku pěstitelských prací.

Za jeden rok naše škola absolvovala 2x kontrolu z Krajské hygienické stanice. Jednou byla kontrolována školní jídelna a složení jídelníčku a druhá kontrola byla zaměřena na kontrolu hygienických podmínek celé školy. Obě kontroly dopadly na jedničku.

Během školního roku byla testována V., VIII. a IX. třída v rámci národního testování SCIO. Ve všech případech byly výsledky našich dětí srovnatelné (místy i lepší) s výsledky žáků ostatních škol. V. třída také podstoupila povinné testování Českou školní inspekcí. Všichni žáci IX. třídy byli přijati k dalšímu vzdělávání na středních školách a učilištích a 2 žáci z 5. ročníku začnou od září studovat na víceletém gymnáziu.

Škole se nevyhnuly ani personální změny. Nejprve jsme se po vzájemné dohodě rozloučili s pomocnou kuchařkou a poté nás velmi mrzel odchod pana školníka na jiné pracovní místo. Oba zaměstnance se nám však podařilo dobře nahradit a máme tak další fajn kolegy. Problémy také nastaly v okamžiku, kdy dlouhodobě onemocněla nejprve jedna a následně i druhá paní uklízečka. I to se však povedlo vyřešit. Naše řady od září nově rozšíří nová asistentka pedagoga a vychovatelka školní družiny. Také jsme podali žádost v rámci programu OP VVV a od září by škola měla disponovat 2 školními asistenty.

V neustálé pohotovosti nás udržovalo technické vybavení školy, které se zrovna v tomto roce rozhodlo, že zatouží po výměně. Bylo třeba opravit plynový kotel a zajistit servisní smlouvu s firmou na údržbu a opravu plynových kotlů. Za obrovské pomoci zřizovatele došlo k instalaci konvektomatu, nové myčky a elektrické pánve do školní jídelny. Opakovaně jsme řešili prasklé či ucpané trubky vody nebo odpadu.

Během školního roku jsem absolvovala dva pohovory s rodiči, kteří měli k fungování naší školy výhrady a zároveň jsem vyslechla žádosti více jak deseti rodičů, kteří by velmi stáli o to, aby jejich dítě navštěvovalo právě kounickou školu. Vnitřně jsem se potýkala s obrovskou odpovědností za všechno a za všechny a žila jsem v neustálém strachu o bezpečí a zdraví dětí i dospěláků.

Prostě a jednoduše…skočila jsem do vody a plavala v rozbouřených vlnách častých legislativních změn, technických a personálních problémů. Řešila jsem výkazy, bezpečnost a hygienu práce, komunikovala s pedagogicko - psychologickými poradnami, krajským úřadem i ministerstvem. To vše za obrovské podpory lidí kolem mě – kolegů, provozních zaměstnanců a ředitelů z okolních škol, zřizovatele. Přesto, že jsem po nějaké době plavala už mnohem jistěji a bez výraznějších problémů, začala jsem si uvědomovat, že se z mého života absolutně vytratilo to, proč jsem měla svou práci vždycky tolik ráda – kontakt s dětmi. Z toho důvodu jsem se rozhodla neprotahovat svoje odloučení od práce, která mě těší, a od září se vracím zpátky tam, kde je mi dobře, zpátky tam, kde jsem šťastná - mezi děti.

Přeji vám všem krásné prázdniny, pohodovou dovolenou a v září se ve škole určitě potkáme.

Mgr. Vendula Dovole


[ Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 8 ] 1 2 3 4 5

[ Autor: Vendula Dovole | Vydáno dne 30. 06. 2017 | 1578 přečtení | Počet komentářů: 21 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
Vyhledat
Facebook
Pro čtenáře
Spolužáci
Najdi svou třídu

 Dnes má svátek:

Statistiky webu
Přístupy od 13.12.2009
free counters
Ocenění
Ocenění společnosti Scio
Starší foto

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server